Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

20/05/2022

IT Support

Πληροφορική - Προγραμματιστές

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Εταιρεία Πληροφορικής ζητάει άτομο για υποστήριξη εταιρικών πελατών IT υπηρεσιών.

Θέση εργασίας πλήρους απασχόλησης.

Αρμοδιότητες:

  • Εγκατάσταση σταθμών εργασίας με υπολογιστές και τις απαραίτητες περιφερειακές συσκευές (δρομολογητές, εκτυπωτές κ.λ.)
  • Έλεγχος εξοπλισμού υπολογιστών, ώστε να διασφαλίζεται η λειτουργικότητά του
  • Εγκατάσταση και διαμόρφωση κατάλληλου λογισμικού και λειτουργιών σύμφωνα με τις προδιαγραφές
  • Ανάπτυξη και συντήρηση τοπικών δικτύων με τρόπους ώστε να βελτιστοποιείται η απόδοση
  • Διασφάλιση της ασφάλειας και προστασίας των δικτύων και των υπολογιστικών συστημάτων
  • Παροχή προσανατολισμού και καθοδήγησης στους χρήστες σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας νέου λογισμικού και εξοπλισμού υπολογιστών
  • Οργάνωση και προγραμματισμός αναβαθμίσεων και συντήρησης χωρίς να παρεμποδίζεται η εργασία άλλων
  • Διενέργεια διάγνωσης και επίλυσης προβλημάτων (επισκευή ή αντικατάσταση εξαρτημάτων, εκσφαλμάτωσης κ.λπ.)
  • Τήρηση αρχείων καταγραφής επισκευών και διορθώσεων και χρονοδιαγράμματος συντήρησης
  • Εντοπισμός ελλείψεων εξοπλισμού υπολογιστών ή δικτύων και πραγματοποίηση παραγγελιών

Απαραίτητα Προσόντα

  • Αποδεδειγμένη εμπειρία ως Τεχνικός ΙΤ ή σε σχετική θέση
  • Εξαιρετικές δεξιότητες διάγνωσης και επίλυσης προβλημάτων
  • Εξαιρετικές ικανότητες επικοινωνίας
  • Εξαιρετικές ικανότητες οργάνωσης και διαχείρισης χρόνου
  • Σε βάθος κατανόηση των διαφόρων συστημάτων και δικτύων υπολογιστών
  • Καλή γνώση των αρχών διαδικτυακής ασφάλειας και προστασίας δεδομένων
  • Πτυχίο στην Πληροφορική, τη Μηχανική ή σε σχετικό πεδίο
  • Η πιστοποίηση Τεχνικού ΙΤ θα θεωρηθεί πλεονέκτημα (π.χ. CompTIA A+, Microsoft Certified IT Professional)

Παροχές

  • Συνεχές ωράριο εργασίας 9:00-17:00, Δευτέρα-Παρασκευή
  • Ανταγωνιστικές σταθερές αποδοχές
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας
  • Συνεχή εκπαίδευση και προοπτικές εξέλιξης