Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

26/04/2021

Υπεύθυνος Βιβλιοθήκης - Βιβλιοθηκονόμος

Εκπαίδευση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Τα Εκπαιδευτήρια αποτελούν σήμερα μια σύγχρονη και δυναμική κοινότητα παιδείας, πολιτισμού και αθλητισμού, αναγνωρισμένη σε όλη την Ελλάδα. Περιλαμβάνουν: Παιδικό Σταθμό, Νηπιαγωγείο, Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο, κέντρο συμβουλευτικής και τμήματα προετοιμασίας για σπουδές στο εξωτερικό.

Τα Εκπαιδευτήρια έχουν τύχει μεγάλης αναγνώρισης για την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών, των καινοτόμων δράσεων, των νέων τεχνολογιών, των περιβαλλοντικών προγραμμάτων και των ξένων γλωσσών. Αποτελούν 1 από τα 4 σχολεία στην Ελλάδα και 1 από τα 850 σχολεία παγκοσμίως που έχουν επιλεγεί από τη Microsoft ως «Microsoft Showcase School».

Η σχολική ζωή στα Εκπαιδευτήρια καταξιώνεται κάθε χρόνο με την είσοδο των αποφοίτων στα σπουδαιότερα πανεπιστήμια της Ελλάδας, της Ευρώπης και των ΗΠΑ αλλά και με παγκόσμιες διακρίσεις μαθητών σε Ολυμπιάδες μαθηματικών, πληροφορικής, βιολογίας, αστρονομίας- αστροφυσικής και φυσικής, καθώς και σε διεθνείς διαγωνισμούς γλώσσας, τέχνης και αθλητισμού.

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη αναζητούν υποψήφιους για την θέση του Υπευθύνου Βιβλιοθήκης - Βιβλιοθηκονόμου.

Βασικές Αρμοδιότητες

  • Οργάνωση των βιβλιοθηκών των Εκπαιδευτηρίων.
  • Καθημερινή λειτουργία της βιβλιοθήκης του Γυμνασίου – Λυκείου.
  • Καταχώρηση και παραγγελία βιβλίων, περιοδικών και οπτικοακουστικού υλικού.
  • Σύνταξη ανακοινώσεων και προγραμματισμών εκδηλώσεων όλων των σχολικών βαθμίδων.
  • Συντονισμός τμημάτων προετοιμασίας Γυμνασίου – Λυκείου.
  • Επεξεργασία προγραμμάτων σπουδών και κανόνων σχολικής ζωής.
  • Τηλεφωνικό Κέντρο Λυκείου.
  • Τυπογραφείο Γυμνασίου – Λυκείου.
  • Αποστολή ερωτηματολόγιων ξεναγήσεων.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ή δίπλωμα Αρχειονομίας και Βιβλιοθηκονομίας ή Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης ή Φιλοσοφικής.
  • Καλή γνώση του δεκαδικού συστήματος ταξινόμησης Dewey.
  • Τουλάχιστον 2 χρόνια σχετικής εμπειρίας.
  • Καλή γνώση πληροφοριακών συστημάτων (MS Office) με έμφαση στο Word.
  • Ομαδικό πνεύμα.
  • Άριστη γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας.
  • Δυνατότητα πολλαπλών εργασιών με προσοχή στη λεπτομέρεια.
  • Προσανατολισμός στην άψογη εξυπηρέτηση των μαθητών.
  • Ανεπτυγμένες επικοινωνιακές ικανότητες.

Παροχές

  • Ανταγωνιστικός μισθός.
  • Γενναιόδωρη έκπτωση διδάκτρων στα τέκνα.
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας.