Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

1/3/2022

Senior Embedded Engineer, R&D, Thessaloniki

Πληροφορική - Προγραμματιστές

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Για την επίτευξη των στρατηγικών στόχων της η OLYMPIA ELECTRONICS A.E. προχώρησε στην αγορά και στελέχωση νέων εγκαταστάσεων στην Δυτική είσοδο της Θεσσαλονίκης στο κτίριο του PORTO CENTER. Οι νέες εγκαταστάσεις αφορούν υποδομές Έρευνας & Ανάπτυξης για προγραμματιστές (software developers) και ηλεκτρονικούς (embedded engineers).

Ως Senior Embedded Engineer του τμήματος R&D Θεσσαλονίκης, θα σχεδιάζεις και θα αναπτύσσεις διευθυνσιοδοτούμενους πίνακες σε τομείς εφεδρικού φωτισμού, πυρανίχνευσης και κεντρικών συστημάτων μπαταριών. Θα εργάζεσαι σε ένα δυναμικό περιβάλλον, στις νέες εγκαταστάσεις της εταιρείας στη Θεσσαλονίκη, και θα είσαι κομμάτι ενός εργασιακού χώρου όπου ομαδικά project επάνω σε παγκοσμίου κλάσεως προϊόντα, θα είναι η καθημερινή σου απασχόληση.

Κύριες αρμοδιότητες:
  • Σχεδιασμός firmware σύμφωνα με τις προδιαγραφές του έργου
  • Ανάπτυξη κώδικα σε C
  • Συνεισφορά στο θεωρητικό σχέδιο και στη διαχείριση διάταξης PCB
  • Συνεισφορά στην αρχιτεκτονική και ανάπτυξη firmware, δοκιμές και πιστοποίηση προϊόντων
  • Σύνταξη τεχνικών εγγράφων (documentation) σχετικά με την τεκμηρίωση του κώδικα firmware & hardware (Doxygen, Confluence)

Απαραίτητα Προσόντα

  • Μεταπτυχιακό ή Πτυχίο Ηλεκτρολόγων / Ηλεκτρονικών Μηχανικών, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ή συναφείς τεχνικούς τομείς
  • Αποδεδειγμένη βιομηχανική εμπειρία σε όλο τον κύκλο ανάπτυξης, από την αρχική ιδέα μέχρι την παραγωγή (αρχιτεκτονική, σχεδιασμός, ανάπτυξη, εντοπισμός σφαλμάτων, τεκμηρίωση και πιστοποίηση)
  • Τουλάχιστον 5 έτη εμπειρίας στην ανάπτυξη κώδικα embedded firmware με χρήση της γλώσσας C
  • Τουλάχιστον 5 έτη εμπειρίας στον ηλεκτρονικό τομέα
  • Βαθιά κατανόηση της αρχιτεκτονικής embedded συστημάτων (CPU, εσωτερικές και εξωτερικές μνήμες, περιφερειακά μικροεπεξεργαστή)
  • Εμπειρία στον προγραμματισμό MCU και RTOS, όπως FreeRTOS
  • Εμπειρία πάνω σε επεξεργαστές Cortex-M (M0, M0+, M3, M4, M7)
  • Εμπειρία στον προσδιορισμό απαιτήσεων σε hardware βάσει τις απαιτήσεις firmware
  • Εμπειρία στο version control (Git) και στο issues tracking (Jira).
  • Εμπειρία στη σχεδίαση θεωρητικών κυκλωμάτων σε αναλογικά, ψηφιακά και ηλεκτρονικά ισχύος
  • Εμπειρία σε σειριακά πρωτόκολλα (UART, SPI, I2C)
  • Ικανότητα περιήγησης, κατανόησης και διαχείρισης μεγάλων codebases
  • Ικανότητα εκτίμησης κινδύνου και επίλυσης προβλημάτων κατά τον κύκλο ανάπτυξης του προϊόντος
  • Ικανότητα στην χρήση μπλοκ διαγραμμάτων, σχεδιαγράμματα ιδεών, ψευδοκώδικα και άλλων τεχνικών σχεδίασης project
  • To ομαδικό πνεύμα και η άριστη ικανότητα συνεργασίας είναι προαπαιτούμενο, τόσο εσωτερικά μεταξύ συναδέλφων του τμήματος R&D, όσο και με άλλα τμήματα
  • Ευχέρεια στην αγγλική γλώσσα (προφορικός και γραπτός λόγος)

Επιθυμητά προσόντα:

  • Καλή γνώση των βασικών αρχών σχεδίασης PCB για την επίτευξη EMC με ελάχιστο EMI
  • Εξοικείωση με τα χαρακτηριστικά του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού, κατά προτίμηση σε C++
  • Εξοικείωση με έννοιες Web (Ethernet, WiFi, Cloud Services, Cyber Security)

Παροχές

  • Ευκαιρία να εργαστείτε πάνω σε projects υψηλών προδιαγραφών, για προϊόντα που διανέμονται παγκοσμίως σε μεγάλους και σημαντικούς πελάτες
  • Ευκαιρία να ενταχθείτε σε μια παγκοσμίου φήμης εταιρία με ευκαιρίες ανάπτυξης δεξιοτήτων και εξαιρετικό περιβάλλον εργασίας
  • Ευέλικτο ωράριο εργασίας