Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

05/07/2021

Import & Export Assistant

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΠΥΛΑΙΑ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η μεγαλύτερη ελληνική εταιρία οικιακού εξοπλισμού αναζητά Import & Export Assistant, για πλήρη απασχόληση στα κεντρικά γραφεία της στη Θεσσαλονίκη. Αν θέλεις να ενταχθείς στο πιο νευραλγικό τμήμα μίας από τις πιο δυναμικά αναπτυσσόμενες εταιρίες στην Ελλάδα, συμμετέχοντας σε διαπραγματεύσεις, οργανώνοντας δεδομένα και διασφαλίζοντας την αποτελεσματικότητα των διαδικασιών εισαγωγής και εξαγωγής προϊόντων, διατηρώντας την ψυχραιμία σου σε συνθήκες πίεσης, τότε θα χαρούμε να λάβουμε το βιογραφικό σου και να σε γνωρίσουμε από κοντά!

Βασικές αρμοδιότητες

  • Προετοιμασία όλων των απαραίτητων εγγράφων για τη διασφάλιση της νομιμότητας και της αποτελεσματικότητας των διαδικασιών εισαγωγής / εξαγωγής και των ασφαλιστικών προβλέψεων.
  • Διαρκής επικοινωνία με τους προμηθευτές, τις τράπεζες και το τμήμα αγορών της εταιρίας, για την αποτελεσματική διαχείριση της μεταφοράς των προϊόντων, σύμφωνα με την οργανωτική πολιτική της εταιρίας.
  • Επιλογή των καταλληλότερων τρόπων αποστολής, λαμβάνοντας υπόψη τα βάρη, τα μεγέθη, τις τιμές των συνεργαζόμενων εταιριών.
  • Διαρκής επικοινωνία με τους προμηθευτές και το τμήμα marketing της εταιρίας, για τη διασφάλιση της συμφωνημένης ημερομηνίας φόρτωσης και άφιξης των εμπορευμάτων.
  • Καταχώρηση δεδομένων και παρουσίασή τους στον αρμόδιο προϊστάμενο του τμήματος.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ κατά προτίμηση Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Οικονομικών
  • Άριστη γνώση αγγλικής γλώσσας (Proficiency)
  • Πολύ καλή γνώση εφαρμογών MS Office και εμπειρία σε περιβάλλον ERP
  • Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Υπευθυνότητα, ανάληψη πρωτοβουλιών και ικανότητα διαχείρισης κρίσεων και επίλυσης προβλημάτων
  • Ικανότητες οργάνωσης, διαχείρισης πολλαπλών καθηκόντων υπό συνθήκες πίεσης