Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

28/12/2020

Ειδικός Πρόληψης & Ελέγχου Λοιμώξεων

Υγεία

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Το Kέντρο Κλινικής Επιδημιολογίας και Έκβασης Νοσημάτων (www.cleoresearch.org) στην Αθήνα αναζητά Ειδικό στην Πρόληψη & Έλεγχο Λοιμώξεων (Infection Control Preventionist) για απασχόληση σε ερευνητικό πρόγραμμα με έμφαση στην πρόληψη των νοσοκομειακών λοιμώξεων.

Αρμοδιότητες

  • Εκπαίδευση & συμβουλευτική των επαγγελματιών υγείας στις βασικές αρχές και μεθόδους ελέγχου & πρόληψης των νοσοκομειακών λοιμώξεων (π.χ. επιτήρηση λοιμώξεων, υγιεινή χεριών κτλ.)
  • Συμβουλευτική σε επαγγελματίες υγείας για να απαντούν σε ερωτήσεις/ανησυχίες ασθενών, συνοδών ή/και του προσωπικού του νοσοκομείου που αφορούν σε θέματα νοσοκομειακών λοιμώξεων.
  • Σχεδιασμός εκπαιδευτικού υλικού για τις βασικές αρχές και πρακτικές ελέγχου & πρόληψης νοσοκομειακών λοιμώξεων, χρήσιμο για την εκπαίδευση του προσωπικού των νοσοκομείων που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα.
  • Πραγματοποίηση εκπαιδευτικών σεμιναρίων στο προσωπικό των νοσοκομείων που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα.
  • Σχεδιασμός παρεμβάσεων για τον έλεγχο και πρόληψη των νοσοκομειακών λοιμώξεων
  • Πραγματοποίηση ελέγχων (audits) συμμόρφωσης των εκπαιδευμένων επαγγελματιών υγείας με τις αρχές/πρακτικές ελέγχου & πρόληψης των νοσοκομειακών λοιμώξεων καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο από σχολή επαγγελματιών υγείας (π.χ. Νοσηλευτική, Ιατρική, Βιολογία) ή άλλου συναφούς αντικειμένου
  • Οποιουδήποτε τύπου εξειδίκευση (π.χ. μεταπτυχιακό ή σεμινάριο) στη Δημόσια Υγεία ή Έλεγχο & Πρόληψη Λοιμώξεων ή συναφούς αντικειμένου
  • Καλή γνώση αγγλικής γλώσσας

Άλλα προσόντα:

  • Εργασιακή εμπειρία στον έλεγχο & πρόληψη νοσοκομειακών λοιμώξεων
  • Ικανότητα να εργάζεται ανεξάρτητα αλλά και σε συνεργασία με ερευνητικές ομάδες
  • Καλή οργάνωση για την επίτευξη καθορισμένων προθεσμιών και στόχων

Παρακαλούνται οι υποψήφιοι - ες να αποστείλουν το βιογραφικό & το συνοδευτικό τους σημείωμα.