Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

23/10/2020

Υπεύθυνος Πωλήσεων Β2Β (κλάδος βιομηχανίας)

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Η εταιρεία μας, που δραστηριοποιείται στον κλάδο της βιομηχανίας (βιομηχανικός εξοπλισμός & εφαρμογές αρχιτεκτονικού γυαλιού σε κτίρια και κατοικίες), ζητά Υπεύθυνο Πωλήσεων Β2Β για την περιοχή της Κρήτης και των Δωδεκανήσων – με έδρα την Κρήτη - για εργασία πλήρους απασχόλησης.

Περιγραφή θέσης εργασίας:

Αναζητούμε έναν υπεύθυνο πωλήσεων επικράτειας (Κρήτη-Δωδεκάνησα) για να μας βοηθήσει να αυξήσουμε τις πωλήσεις και να καλύψουμε τις ανάγκες των πελατών μας σε αυτές τις περιοχές.

Οι αρμοδιότητες των υπεύθυνων πωλήσεων επικράτειας περιλαμβάνουν την παρουσίαση των προϊόντων και υπηρεσιών μας σε υφιστάμενους και δυνητικούς πελάτες, τον προσδιορισμό συγκεκριμένων χαρακτηριστικών των καταναλωτών και τη σύσταση τρόπων προώθησης και πώλησης των προϊόντων μας. Για να είστε επιτυχής σε αυτό το ρόλο, θα πρέπει να έχετε άριστες επικοινωνιακές ικανότητες και να είστε ιδιαίτερα διατεθειμένοι να εκπληρώσετε τους στόχους πωλήσεων.

Εν κατακλείδι, θα μας βοηθήσετε να αναπτύξουμε την πελατειακή μας βάση και να εδραιώσουμε τη φήμη μας στην περιοχή που σας έχει ανατεθεί.

Αρμοδιότητες:

  • Εφαρμογή εμπορικής πολιτικής της εταιρείας
  • Διαχείριση και διατήρηση του υφιστάμενου πελατολογίου της εταιρείας στην Κρήτη και στα Δωδεκάνησα. Τακτικές επισκέψεις, σύνταξη οικονομικών προσφορών, παραγγελιοληψία και εξυπηρέτηση των πελατών
  • Χαρτογράφηση της αγοράς και ανάπτυξη του πελατολογίου
  • Λειτουργία ως σημείο επαφής για υπάρχοντες και δυνητικούς πελάτες εντός των καθορισμένων περιοχών
  • Εκπαίδευση των πελατών στα προϊόντα/υπηρεσίες της εταιρείας
  • Χτίσιμο μακροχρόνιων συνεργασιών
  • Παρακολούθηση οικονομικής εικόνας πελατών - Υπόλοιπα
  • Εντοπισμός τοπικών επιχειρηματικών ευκαιριών και προκλήσεων
  • Διείσδυση σε συγγενικές αγορές με τον κλάδο μας
  • Αναφορά σχετικά με τα αποτελέσματα των πωλήσεων σε περιφερειακό επίπεδο (εβδομαδιαία, μηνιαία, τριμηνιαία και ετήσια)
  • Δημιουργία πλάνου επισκέψεων και καθημερινή γραπτή απολογιστική αναφορά
  • Προσδιορισμός αναγκών των πελατών και υπόδειξη λύσεων προϊόντων
  • Παρουσίαση προϊόντων και υπηρεσιών μας σε υποψήφιους πελάτες
  • Απαντήσεις σε ερωτήσεις πελατών σχετικά με τις λειτουργίες, τις τιμές και τις πρόσθετες υπηρεσίες
  • Στενή συνεργασία με τους πωλητές και άλλες εσωτερικές ομάδες για επίτευξη των ατομικών και ομαδικών στόχων πωλήσεων
  • Cross-sell και Up-sell προϊόντων, ανάλογα με την περίπτωση
  • Συνεργασία με τους υπεύθυνους πωλήσεων από διαφορετικές περιοχές για να μοιράζεστε τις βέλτιστες πρακτικές και να υποστηρίζετε μια συνεκτική προσέγγιση πωλήσεων
  • Παρακολούθηση του ανταγωνισμού και των τάσεων της αγοράς

Απαραίτητα Προσόντα

  • Αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία ως Υπεύθυνος Πωλήσεων Β2Β
  • Εξοικείωση με τον κλάδο μας θα είναι πλεονέκτημα
  • Εμπειρία με λογισμικό CRM
  • Καλή γνώση προγραμμάτων MS Office (Word, Excel) και MS Outlook
  • Εξαιρετικές δεξιότητες επικοινωνίας και διαπραγμάτευσης
  • Αποδεδειγμένο ιστορικό επιτυχημένων επαναλαμβανόμενων πωλήσεων
  • Θα εκτιμηθεί πτυχίο ΑΕΙ / ΤΕΙ / ΙΕΚ
  • Ειδικότητα Μηχανολόγου Μηχανικού θα θεωρηθεί πλεονέκτημα
  • Θα εκτιμηθεί καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας
  • Δίπλωμα Β’ Κατηγορίας
  • Δυνατότητα ταξιδιών απαραίτητη
  • Ικανότητα τήρησης χρονοδιαγραμμάτων και ανάληψης πρωτοβουλιών
  • Ευέλικτο ωράριο

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Δυναμικό και αναπτυσσόμενο περιβάλλον εργασίας
  • Διαρκή εκπαίδευση
  • Προοπτικές επαγγελματικής ανάπτυξης