Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

3/2/2023

Προϊστάμενος Λογιστηρίου

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Από Όμιλο εταιρειών ο οποίος δραστηριοποιείται στον κλάδο των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας ζητείται Προϊστάμενος λογιστηρίου με έδρα το Ηράκλειο Κρήτης.

Θέση εργασίας πλήρους απασχόλησης.

Καθήκοντα:

  • Οργάνωση και επίβλεψη της ορθής λειτουργίας του λογιστηρίου
  • Εποπτεία της ορθής απεικόνισης των λογιστικών γεγονότων Εμπορικής και Λογιστικής διαχείρισης
  • Σύνταξη δηλώσεων ΦΠΑ, Παρακρατούμενων Φόρων, Intrastat, VIES κ.λπ
  • Επίβλεψη και διασφάλιση συμφωνίας όλων των λογαριασμών της γενικής λογιστικής σε μηνιαία βάση
  • Σύνταξη φακέλου τεκμηρίωσης ενδοομιλικών συναλλαγών
  • Σύνταξη ετησίων και περιοδικών οικονομικών καταστάσεων και αναφορών είτε των επιβεβλημένων από τη νομοθεσία είτε από τη διοίκηση της εταιρείας
  • Υποστήριξη και εποπτεία της διεκπεραίωσης λογιστικών εργασιών τέλους χρήσης
  • Επίβλεψη εφαρμογής της τιμολογιακής και πιστωτικής πολιτικής της εταιρείας
  • Επικοινωνία με τράπεζες και δημόσιες αρχές όπου απαιτείται
  • Σχεδιασμός και αναθεώρηση των διαδικασιών του Λογιστηρίου
  • Συντονισμός και εποπτεία των μηνιαίων ελέγχων του λογιστηρίου
  • Συνεργασία με τον υπεύθυνο μηχανογράφησης για την επίλυση τυχόν προβλημάτων (π.χ. εφαρμογή των Μy Data)
  • Άριστη γνώση της εργατικής νομοθεσίας, εποπτεία μισθοδοσίας

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ Οικονομικής κατεύθυνσης, Χρηματοοικονομικών, Διοίκησης Επιχειρήσεων
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 3 ετών σε αντίστοιχη θέση
  • Δικαίωμα υπογραφής Α' τάξης
  • Πολύ καλή γνώση του προγράμματος Pylon της Epsilon Net
  • Πολύ καλή εφαρμογή MS Office και συστημάτων ERP
  • Γνώση σύγχρονων εμπορικών και λογιστικών εφαρμογών
  • Πολύ καλή γνώση και εμπειρία στα ΕΛΠ, ΚΦΕ και ΦΠΑ
  • Άριστη γνώση Αγγλικής γλώσσας
  • Εμπιστευτικότητα και ακεραιότητα
Επιπλέον επιθυμητά χαρακτηριστικά και δεξιότητες:
  • Ικανότητα αντίληψης, προγραμματισμού και ελέγχου
  • Γνώση των Διεθνών Λογιστικών Προτύπων
  • Ικανότητα συνεργασίας και επικοινωνίας
  • Διοικητικές ικανότητες

Παροχές

  • Άριστο πακέτο αποδοχών
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας