Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

21/5/2021

Δικηγόρος (Intellectual Property Law)

Νομικά

Πόλη ΓΛΥΦΑΔΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Μεταπτυχιακό (MSc)

Η lmw αναζητά για αποκλειστική συνεργασία Δικηγόρο με εξειδίκευση στο Δίκαιο Πνευματικής Ιδιοκτησίας, για λογαριασμό πολυεθνικού εμπορικού ομίλου που δραστηριοποιείται ενεργά σε Ελλάδα και Κύπρο στους τομείς της κινηματογραφικής και τηλεοπτικής διανομής.

Καθήκοντα θέσης:

  • Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών αναφορικά με την πνευματική ιδιοκτησία και τη διαχείριση συμβολαίων - εμπορικών συμφωνιών της επιχείρησης
  • Αξιολόγηση και σύνταξη συμβολαίων με προμηθευτές, παραγωγούς, ηθοποιούς και λοιπούς συνεργάτες
  • Διασφάλιση της εφαρμογής και τήρησης των σχετικών όρων των συμβολαίων
  • Ελαχιστοποίηση των κινδύνων που σχετίζονται με τη διαχείριση της πνευματικής ιδιοκτησίας

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Νομικής Σχολής
  • Μεταπτυχιακός Τίτλος στο Δίκαιο Πνευματικής Ιδιοκτησίας
  • 4+ έτη αντίστοιχη εργασιακή εμπειρία στο αντικείμενο
  • Άριστη γνώση Αγγλικών
  • Πολύ καλή χρήση προγραμμάτων MS Office (Word, Excel)
  • Ευρεία γνώση του νομικού πλαισίου περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας & Ανταγωνισμού

Δεξιότητες:

  • Άριστες επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές δεξιότητες
  • Δυνατότητα αποτελεσματικής διαχείρισης υποθέσεων πνευματικής ιδιοκτησίας που είναι εναρμονισμένες με την επιχειρησιακή στρατηγική
  • Ικανότητα εργασίας σε απαιτητικούς ρυθμούς και τήρησης αυστηρών χρονοδιαγραμμάτων
  • Δυναμισμός
  • Εχεμύθεια

Παροχές

Προσφέρεται στο νέο συνεργάτη ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών, ιδιωτική ασφάλιση, κινητό τηλέφωνο και η δυνατότητα ανέλιξης σε μία δυναμική και ταχέως αναπτυσσόμενη επιχείρηση.