Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

14/9/2022

Υπεύθυνος έργων - Project Manager

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΚΑΛΛΙΘΕΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Η Holistic Consulting Services αναζητά Υπεύθυνο Τμήματος Έργων – Project Manager για τη στελέχωση της Διαχείρισης Έργων της Εταιρείας με τα καθήκοντα και την περιγραφή της θέσης να περιγράφονται αναλυτικά παρακάτω.

Περιγραφή Θέσης
Ο/Η κατάλληλος/η υποψήφιος/α θα απασχοληθεί στο τμήμα Διαχείρισης Έργων της Εταιρείας με την ανάπτυξη λεπτομερών σχεδίων έργων, τη διασφάλιση της διαθεσιμότητας και της κατανομής των πόρων και την έγκαιρη παράδοση κάθε έργου, εντός των ορίων του προϋπολογισμού και του πεδίου εφαρμογής.

Καθήκοντα
Ο Υπεύθυνος Έργων αναλαμβάνει την ευθύνη συγκεκριμένων αρμοδιοτήτων και πρέπει να φέρει εις πέρας τα ακόλουθα καθήκοντα :
  • Υπεύθυνος του Τμήματος Έργων
  • Συντονισμός των εσωτερικών πόρων και τρίτων/συνεργατών για την άψογη εκτέλεση των έργων
  • Άμεση συνεργασία με τον Γενικό Διευθυντή
  • Καθημερινή ενημέρωση των θεμάτων στον Γενικό Διευθυντή
  • Διασφάλιση έγκαιρης παράδοσης όλων των έργων εντός του πεδίου εφαρμογής και των ορίων του προϋπολογισμού
  • Ανάπτυξη πεδίων εφαρμογής και στόχων του έργου, με τη συμμετοχή όλων των ενδιαφερόμενων φορέων και διασφάλιση της τεχνικής σκοπιμότητάς του
  • Διασφάλιση της διαθεσιμότητας και της κατανομής των πόρων
  • Ανάπτυξη λεπτομερούς προγραμματισμού του έργου για την παρακολούθηση της προόδου
  • Χρήση κατάλληλων τεχνικών επαλήθευσης για τη διαχείριση των αλλαγών στο πεδίο εφαρμογής του προγράμματος, το χρονοδιάγραμμα και το κόστος του έργου
  • Μέτρηση της απόδοσης του έργου, χρησιμοποιώντας κατάλληλα συστήματα, εργαλεία και τεχνικές
  • Αναφορά και κλιμάκωση ζητημάτων στη διοίκηση, εφόσον είναι απαραίτητο
  • Διαχείριση των σχέσεων με τον πελάτη και όλους τους ενδιαφερόμενους
  • Διαχείριση κινδύνων με στόχο την ελαχιστοποίηση των κινδύνων του έργου
  • Δημιουργία και διατήρηση σχέσεων με τρίτους/προμηθευτές
  • Δημιουργία και διατήρηση ολοκληρωμένης τεκμηρίωσης του έργου
  • Οικονομική παρακολούθηση και επίβλεψη των έργων

Απαραίτητα Προσόντα

  • Εμπειρία σε αντίστοιχη θέση 5+ ετών
  • Υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης, κατά προτίμηση στο πεδίο της πληροφορικής ή της μηχανικής για Project Manager τεχνικών έργων
  • Αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία ως Project Manager / Administrator
  • Καλό τεχνικό υπόβαθρο με κατανόηση ή/και πρακτική εμπειρία στη διαχείριση έργων
  • Εξαιρετική αντιμετώπιση των πελατών και δεξιότητες επικοινωνίας εντός της ομάδας
  • Άριστες δεξιότητες γραπτής και προφορικής επικοινωνίας
  • Ισχυρές οργανωτικές δεξιότητες, έμφαση στη λεπτομέρεια και ικανότητα ταυτόχρονης διεκπεραίωσης πολλών εργασιών
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού Microsoft Office

Χαρακτηριστικά Υποψηφίου

  • Συνέπεια
  • Επαγγελματισμός
  • Επικοινωνιακή ευχέρεια
  • Έμφαση στην επίτευξη αποτελεσμάτων και την επίλυση προβλημάτων
  • Οργάνωση, μεθοδικότητα, τήρηση των διαδικασιών
  • Δυνατότητα παρακολούθησης πολλών θεμάτων παράλληλα
  • Υπολογιστική ικανότητα, καλή μνήμη, εχεμύθεια
  • Ευελιξία
  • Ομαδικότητα
  • Άριστες οργανωτικές δεξιότητες
  • Μεγάλη προσοχή στην λεπτομέρεια

Παροχές

Η Εταιρεία προσφέρει
  • Ικανοποιητικό μηνιαίο πακέτο αποδοχών
  • Υλικοτεχνική υποστήριξη
  • Ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον
  • Άριστες προοπτικές εξέλιξης