Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

28/5/2019

Εμπορικός Διευθυντής

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

H ICAP Executive Search & Selection, μια από τις κορυφαίες εταιρείες Επιλογής Στελεχών στην Ελλάδα, είναι μέρος της ICAP, του μεγαλύτερου Παρόχου Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού. Με περισσότερο από 45 χρόνια εμπειρίας, εξειδικευόμαστε στην αξιολόγηση και επιλογή ανώτερων και ανώτατων στελεχών βάσει των αναγκών των πελατών μας.

Για λογαριασμό γνωστής βιομηχανίας στο χώρο των FMCG, με έδρα δυτικά της Αλεξανδρούπολης, αναζητούμε στέλεχος για την κάλυψη της παρακάτω θέσης:

Εμπορικός Διευθυντής (Ref. 4672/COM/ESS/GR)

Αρμοδιότητες:
  • Ανάπτυξη στρατηγικών και αναζήτηση νέων ευκαιριών για την επιτυχή ανάπτυξη της εταιρείας στην αγορά
  • Καθορισμός της εμπορικής πολιτικής της εταιρείας με βάση την ανάλυση της αγοράς και τα στοιχεία των προηγούμενων πωλήσεων, καθορίζοντας τους γεωγραφικούς τομείς δραστηριότητας της εταιρείας, εισάγοντας τις τελευταίες στρατηγικές πωλήσεων
  • Διαχείριση του τμήματος πωλήσεων, επιλογή καναλιών διανομής, διαχείριση δικτύου αντιπροσώπων.
  • Διαπραγμάτευση με τους προμηθευτές προϊόντων, βοηθητικών υλών και εμπορικών υπηρεσιών, προκειμένου να εξασφαλιστεί η επιθυμητή εταιρική κερδοφορία
  • Παροχή  καινοτόμων εμπορικών λύσεων προς τους Β2Β πελάτες της εταιρίας
  • Διαχείριση των σχέσεων με σημαντικούς πελάτες
  • Σχεδιασμός, συντονισμός και επίβλεψη προωθητικών ενεργειών και ενεργειών δημοσίων σχέσεων
  • Συντονισμός και καθοδήγηση της ομάδας πωλήσεων
  • Υποβολή αναφορών και εισηγήσεων προς τη Διοίκηση

Απαραίτητα Προσόντα

Προσόντα:
  • Πτυχίο Α.Ε.Ι. στη Διοίκηση Επιχειρήσεων ή στο Marketing ή σε συναφές αντικείμενο
  • Μεταπτυχιακός τίτλος θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Τουλάχιστον 7 έτη προϋπηρεσίας σε ανάλογη θέση σε βιομηχανία, κατά προτίμηση σε FMCG
  • Εμπειρία σε συνθήκες εμπορικού ανταγωνισμού
  • Πολύ καλή γνώση εκπόνησης και εφαρμογής μεθόδων στοχοποίησης πωλήσεων και θέσπισης KPI’s
  • Άριστη γνώση Αγγλικών
  • Επιθυμητή η γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας
  • Ιδιαίτερη εξοικείωση με την τεχνολογία
  • Άριστη γνώση MS Office, CRM προγραμμάτων
  • Ικανότητα ταυτόχρονης διαχείρισης και επίλυσης αριθμού προβλημάτων
  • Στρατηγική και αναλυτική σκέψη
  • Οργανωτική ικανότητα και έντονος προσανατολισμός στην επίτευξη στόχων
  • Δυναμικό άτομο με δυνατότητα να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες
  • Επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές δεξιότητες
  • Ακεραιότητα χαρακτήρα, ομαδικό πνεύμα και υπευθυνότητα
  • Δυνατότητα ταξιδιών και στο εξωτερικό.

Παροχές

Η εταιρεία προσφέρει:

Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών και παροχών, σε ευχάριστο και δυναμικό περιβάλλον εργασίας

Σε όλες τις επαφές θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.