Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

27/07/2020

IT Business Analyst

Πληροφορική - Προγραμματιστές

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Ο/Η IT Business Analyst είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Διεύθυνσης Πληροφορικής και συγκεκριμένα του τμήματος Business Consulting, με έδρα την Ευκαρπία. Η θέση αναφέρεται στον Corporate IT Director.

Κύρια καθήκοντα:

  • Προσδιορίζει/ εντοπίζει τους βασικούς εμπλεκόμενους (stakeholders) του εκάστοτε έργου που ανατίθεται στο τμήμα του.
  • Λαμβάνει, κατανοεί και μεταφράζει τις επιχειρησιακές ανάγκες που αφορούν το τμήμα της πληροφορικής.
  • Οργανώνει και συντονίζει τις ενέργειες που πρέπει να λάβουν χώρα από την ομάδα υλοποίησης έργου.
  • Αποτελεί το συνδετικό κρίκο ανάμεσα στους χρήστες, την ομάδα υλοποίησης (developers) και τους εξωτερικούς συνεργάτες σε έργα πληροφορικής καθ’ όλη τη διάρκεια του έργου.
  • Ελέγχει και κατευθύνει τους εξωτερικούς συνεργάτες (εταιρίες πληροφορικής).
  • Προτείνει εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης και λύσεις. Έχοντας γνώση τόσο της ροής των εργασιών της επιχείρησης όσο και της τεχνολογίας που θα χρησιμοποιηθεί, προτείνει λύσεις που οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι μπορεί να μην έχουν σκεφτεί.

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ υποψηφίου/ας:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ ΤΕΙ στην Πληροφορική, την Ηλεκτρονική Μηχανική ή παρεμφερές πεδίο
  • Απαραίτητη εξοικείωση σε συστήματα όπως ERP, WMS, CRM, Power BI, eCommerce, Intranet, e-Learning σε προηγούμενο εργασιακό περιβάλλον
  • Η κατοχή μεταπτυχιακού σχετικού με την Πληροφορική, τη Διαχείριση Βάσεων Δεδομένων ή το Project Management θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Επιθυμητή η εμπειρία ως business analyst έργων πληροφορικής
  • Επιθυμητή η εμπειρία σε αυτοματοποίηση και διαχείριση επιχειρηματικών διεργασιών (BPA, BPM)
  • Επιθυμητή η καλή γνώση Βάσεων Δεδομένων (SQL)
  • Οργανωτικές και επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Αναλυτική σκέψη και ευελιξία στην εύρεση λύσεων

Παροχές

Η εταιρία προσφέρει:

  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας
Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται όπως ανεβάσουν το βιογραφικό τους (αναφέροντας τον τίτλο της θέσης).