Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

19/06/2023

Sommelier

Εστίαση

Πόλη ΓΛΥΦΑΔΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ

Όμιλος επιχειρήσεων που δραστηριοποιείται στον κλάδο της εστίασης, αναζητά να προσλάβει προσωπικό για εστιατόρια υψηλών προδιαγραφών στην τοποθεσία Αστέρια Γλυφάδας.

Η ομάδα μας μεγαλώνει και αναζητάμε έμπειρο Sommelier με όρεξη και ενέργεια, ο οποίος θα επιβλέπει το menu των κρασιών. Ο κατάλληλος υποψήφιος θα πρέπει να προσφέρει στους επισκέπτες μια εξαιρετική εμπειρία, προτείνοντάς τους κρασιά με βάση τις προσωπικές τους προτιμήσεις.

Κύριες αρμοδιότητες:

  • Εξυπηρέτηση των επισκεπτών κατά τη διάρκεια του δείπνου με προτάσεις κρασιών με βάση το γούστο και τις προτιμήσεις τους
  • Εκπαίδευση και συνεργασία με το υπόλοιπο προσωπικό για την κατανόηση, γνώση, γευσιγνωσία κρασιού και πρόταση των κατάλληλων τεχνικών για το σερβίρισμά του
  • Υπεύθυνος για την παραγγελία, παραλαβή, απογραφή, οργάνωση και πώληση κρασιών
  • Συνεχής παρακολούθηση των συνθηκών της κάβας, διασφαλίζοντας έτσι τη βέλτιστη αποθήκευση
  • Συνεργασία με το προσωπικό της κουζίνας για την ανάπτυξη συνδυασμών φαγητού και κρασιού
  • Τήρηση κανονισμών υγιεινής, ακολουθώντας τους κανονισμούς Τροφίμων & Ποτών / Υγείας & Ασφάλειας
  • Αλληλεπίδραση με τους πελάτες για την κάλυψη εξατομικευμένων αναγκών

Απαραίτητα Προσόντα

  • 3+ έτη επαγγελματικής εμπειρίας σε ανάλογη θέση σε 5* Ξενοδοχεία ή High-End Εστιατόρια
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας.
  • Απόφοιτος Σχολής Sommelier(CMS ή WSET 3)
  • Άριστες γνώσεις διαδικασιών υγιεινής, ασφάλειας και διαχείρισης τροφίμων και ποτών
  • Ευελιξία, προσαρμοστικότητα, ομαδικότητα και επαγγελματική συμπεριφορά
  • Η γνώση δεύτερης και τρίτης ξένης γλώσσας θα θεωρηθεί σαν plus

Παροχές

  • Ανταγωνιστικές αποδοχές ανάλογες των προσόντων
  • Σύγχρονο, φιλικό και οργανωμένο εργασιακό περιβάλλον
  • Επαγγελματική και προσωπική εξέλιξη μέσα σε έναν συνεχή αναπτυσσόμενο όμιλο