Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

06/08/2020

Solar Sales & Technical Support Engineer

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Ο/Η Solar Sales & Technical Support Engineer είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Εμπορικής Διεύθυνσης και συγκεκριμένα του τμήματος Solar BU, με έδρα την Ευκαρπία. Η θέση αναφέρεται στον προϊστάμενο του τμήματος Solar BU.

Κύρια καθήκοντα:

  • Αναπτύσσει και διατηρεί άριστες σχέσεις με το πελατολόγιο της εταιρείας στην περιοχή ευθύνης του
  • Ενημερώνει, υποστηρίζει και ικανοποιεί τεχνικά αιτήματα των εγκαταστατών Φ/Β σε Ελλάδα και στο εξωτερικό, εξ αποστάσεως ή διά ζώσης
  • Υπολογίζει τα προϊόντα που απαιτούνται για την υλοποίηση του έργου και συντάσσει την οικονομική προσφορά
  • Παρακολουθεί τα ανοιχτά υπόλοιπα των πελατών της περιοχής του και τα αποτελέσματα των πωλήσεων και προτείνει διορθωτικές κινήσεις
  • Παρακολουθεί τον ανταγωνισμό και ενημερώνεται για τις εξελίξεις και τα νέα προϊόντα στο κλάδο των Φ/Β
  • Συντελεί στο σχεδιασμό συστημάτων στήριξης για Φ/Β εγκαταστάσεις βάσει αποτελεσμάτων έρευνας αγοράς
  • Διενεργεί αυτοψίες (πραγματογνωμοσύνες) σε έργα όπου υπάρχουν προβλήματα στην εγκατάσταση του Φ/Β εξοπλισμού και προτείνει λύσεις

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ υποψηφίου/-ας:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ ΤΕΙ (Business ή Engineering)
  • Απαραίτητη εμπειρία σε θέσεις που αφορούν τεχνική υποστήριξη βιομηχανικών προϊόντων ή/ και την ανάπτυξη πωλήσεων αντίστοιχων προϊόντων σε Ελλάδα και εξωτερικό
  • Απαραίτητη εμπειρία στο χώρο των Φ/Β
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας & MS Office
  • Πολύ καλή γνώση σχεδιαστικών προγραμμάτων 2D & 3D
  • Οργανωτικές, επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές δεξιότητες
  • Αναλυτική σκέψη και ευελιξία στην εύρεση λύσεων
  • Διαθεσιμότητα για διενέργεια συγκεκριμένων ταξιδιών κάθε χρόνο για την επίτευξη των στόχων πωλήσεων

Παροχές

Η εταιρία προσφέρει:

  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας

Η αποστολή βιογραφικών παρακαλείστε να γίνει αναφέροντας τον τίτλο της θέσης.