Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

22/12/2014

Μηχανικός Πωλήσεων

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η εταιρεία μας για το κατάστημα της σε Θεσσαλονίκη αναζητά Μηχανικό Πωλήσεων.

Περιγραφή Θέσης Εργασίας
Έλεγχος , ανάπτυξη , υποστήριξη και διεύρυνση των πωλήσεων της εταιρίας σε μια συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή . Συντονισμός πληροφοριών και επικοινωνία με τα αντίστοιχα τμήματα της εταιρίας . Υποστήριξη των πελατών της εταιρίας με μία συνεχή ροή πληροφοριών . Καθαρή και διαφανή διαχείριση των συναλλαγών της εταιρίας στην περιοχή ευθύνης του . Συνεχή υποστήριξη και παρακολούθηση της ροής της διαδικασίας πωλήσεων.

Α. Πελάτες
- Έλεγχος και ανάπτυξη των πωλήσεων στο υπάρχον δίκτυο πωλήσεων
- Επέκταση πελατολογίου
- Επέκταση δικτύου πωλήσεων
- Τεχνική (Μηχανική) υποστήριξη για τα προϊόντα της εταιρίας
- Ενημέρωση πελατών για την διαδικασία παραγγελιοδοσίας και τους βασικούς Όρους & Προϋποθέσεις της εταιρίας (όροι παράδοσης , τρόποι πληρωμής , πολιτική επιστροφών , τιμοκατάλογοι & εκπτώσεις , παράπονα πελατών)
- Λήψη σημαντικών  πληροφοριών για την οικονομική κατάσταση των πελατών
- Λήψη σημαντικών πληροφοριών για ελλείψεις προϊόντων από την αγορά
- Είσπραξη υπολοίπου / καταστολή πελατών με οικονομικά προβλήματα

Β. Εταιρία
- Συντονισμός με τον Υπεύθυνο Πωλήσεων για όλες τις εισερχόμενες & εξερχόμενες πληροφορίες
- Προετοιμασία προϋπολογισμών στόχων & τζίρου
- Υποστήριξη της στρατηγικής πωλήσεων της εταιρίας
- Λήψη σημαντικών εμπορικών πληροφοριών (νέα προϊόντα , ανταγωνισμός , τιμές , ποσότητες αγορών , εντοπισμός έργων)

Γ. Διαχείριση
- Διαχείριση όλων των πελατών της συγκεκριμένης περιοχής πωλήσεων
- Διαχείριση όλων των εισερχόμενων εμπορικών πληροφοριών (παράδοση σε αρχεία excel , αναφορά συναντήσεων , νέα καθήκοντα , νέα έργα / ενημέρωση)

Απαραίτητα Προσόντα

Αναζητούμε για ένα άτομο με κίνητρα , ενεργητικό , οργανωτικό , με σωστό παρουσιαστικό & ενδυμασία αντίστοιχη της θέσης του και του περιβάλλοντος εργασίας. Με γνώση στον τομέα των επιχειρήσεων . Να αναλάβει ευθύνες και να τις πραγματοποιήσει στην ώρα τους. Ένα άτομο με ηθικές αξίες και ειλικρίνεια.
- Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
- Πολύ καλή γνώση χειρισμού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών
- Καλή γνώση Ηλεκτρονικής / Μηχανικής
- Καλή γνώση των προϊόντων της εταιρίας

Συμπληρωματικά προσόντα που θα ληφθούν υπόψη :
- Άριστη γνώση αγγλικής
- Πτυχίο / Μεταπτυχιακό Μηχανικού
- Καλή γνώση / προϋπηρεσία της αγοράς
- Συστατικές επιστολές από προηγούμενους εργοδότες

Παρακαλούμε τα Βιογραφικά σας να είναι στα αγγλικά διότι η επιλογή των υποψηφίων γίνεται από το εξωτερικό

Παροχές

- Μισθός ανάλογα με τα προσόντα
- Εταιρικό αυτοκίνητο
- Φορητός υπολογιστής
- Κινητό
- Ιδιωτική ασφάλιση