Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

29/4/2016

Μηχανικός Πωλήσεων (έδρα Θεσσαλονίκη) (Κωδ. Θέσης S-722/60962)

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Η Adecco HR είναι η μεγαλύτερη εταιρία παροχής υπηρεσιών ανθρώπινου δυναμικού παγκοσμίως και πιστοποιημένη στην Ελλάδα, σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO 9001:2008, στους τομείς εύρεσης και επιλογής προσωπικού και προσωρινής απασχόλησης. H Adecco, για λογαριασμό πελάτη της, εταιρίας που δραστηριοποείται στο χώρο του βιομηχανικού εξοπλισμού, αναζητά ένα (1) άτομο για τη στελέχωση της παρακάτω θέσης:

Περιγραφή Θέσης

·      Άριστη γνώση των προϊόντων και της εφαρμογής τους για την καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών

·      Επισκέψεις σε εμπορικά μαγαζιά (δίκτυο), εργοτάξια, βιομηχανία και ξενοδοχεία με σκοπό την προώθηση της εταιρίας, καθώς και την ενημέρωση για τα προϊόντα και τις εφαρμογές τους

·      Προώθηση των πωλήσεων, είτε με απευθείας πώληση, είτε με υποστήριξη των πωλήσεων μέσω χονδρεμπόρων σε έμμεσους πελάτες

·      Τροφοδοσία πελατών και ολόκληρου του τεχνικού κόσμου με έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό για την διάδοση των προϊόντων

·      Γραπτές αναφορές προς τον Διευθυντή Πωλήσεων για τις επισκέψεις και τα αποτελέσματά τους (CRM)

·      Συντήρηση, παρακολούθηση και συνεχής αναβάθμιση της βάσης δεδομένων επαφών-πελατών της εταιρίας (CRM)

·      Άμεση συνεργασία με Μηχανικούς Εφαρμογών για πωλήσεις που αφορούν στα όρια των περιοχών

·      Εξεύρεση νέων πελατών και διαχωρισμού αυτών σε άμεσους και έμμεσους πελάτες

·      Ενέργειες διείσδυσης σε νέες αγορές

·      Συμμετοχή στις μηνιαίες συναντήσεις του τμήματος πωλήσεων

·      Συνεργασία με τον Διευθυντή Πωλήσεων για την επίτευξη των στόχων του έτους

·      Συλλογή, καταγραφή και επεξεργασία πληροφοριών για την αγορά, τον ανταγωνισμό και γενικά το περιβάλλον εργασίας στο οποίο απευθύνεται

·      Παρακολούθηση του πιστωτικού υπολοίπου των πελατών και ενημέρωση του Υπεύθυνου Πιστωτικού Ελέγχου και του Διευθυντή Πωλήσεων

Απαραίτητα Προσόντα

·      Δίπλωμα Ανώτερης ή Ανώτατης σχολής μηχανολόγων / ηλεκτρολόγων μηχανικών

·      Προϋπηρεσία δύο (2) – τριών (3) ετών σε αντίστοιχη θέση

·      Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας

·      Καλή γνώση εφαρμογών MS Office

·      Ανεπτυγμένες επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές δεξιότητες, ευχάριστη και δυναμική προσωπικότητα με ομαδικό πνεύμα συνεργασίας και προσήλωση στην επίτευξη των στόχων

·      Πελατοκεντρική αντίληψη και επαγγελματισμός

·      Δυνατότητα ταξιδίων

Παροχές

·      Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών

·      Bonus επίτευξης στόχων

·      Σύγχρονο και δυναμικό εργασιακό περιβάλλον

·      Εταιρικό αυτοκίνητο και κινητό τηλέφωνο

·      Προοπτικές εξέλιξης